Opublikowany: 23/09/2022

Ig Nobel dla polskiego zespołu za badanie o lodach

Nagroda Ig Nobla to humorystyczny odpowiednik Nagrody Nobla za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia. Nagrody przyznawane są od 1991 roku, a 15 września 2022 roku przyznano je po raz 32.

W tym roku laureatami nagrody w dziedzinie medycyny został zespół badaczy reprezentujących Warszawski Uniwersytet Medyczny. Zespół w składzie Marcin Jasiński, Martyna Maciejewska, Anna Brodziak, Michał Górka, Kamila Skwierawska, Wiesław Jędrzejczak, Agnieszka Tomaszewska, Grzegorz Basak oraz Emilian Snarski przeprowadził badanie, w którym wykazał że lizanie smakowych lodów jest skuteczną metodą prewencji zapalenia błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów poddanych chemioterapii melfalanem przed przeszczepieniem szpiku. Dotychczas stosowane metody krioterapii polegały głównie na ssaniu kostek lub wiórków lodowych, jednak metoda ta wiąże się często z nieprzyjemnym uczuciem nadmiernego zimna i jest niechętnie stosowana przez pacjentów, szczególnie w dłuższej perspektywie. Tradycyjne lody mają dodatkową przewagę w postaci smaku oraz pewnych wartości odżywczych. Ta prostat metoda jest możliwa do implementacji w każdych warunkach, niezależnie od formalnych rejestracji czy refundacji.

Wyniki badania zostały opublikowane w 2021 roku w czasopiśmie Scientific Reports i są dostępne bezpłatnie online (https://www.nature.com/articles/s41598-021-02002-x).

Laureaci, poza rozgłosem, otrzymali z rąk Richa Robertsa (laureata Nagrody Nobla z medycyny i fizjologii w 1993 r.) nagrodę finansową w wysokości 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli około 4 dolarów amerykańskich. Warto zaznaczyć, że w historii zdarzył się już przypadek, gdy laureat nagrody Ig Nobla otrzymał później Nagrodę Nobla — był to fizyk Andriej Gejm, który najpierw w 2000 roku dostał Ig Nobla za badania nad lewitującymi żabami, a potem w 2010 roku Nobla za odkrycie grafenu. Podobnego osiągnięcia życzymy naszym Polskim kolegom!