Regularne stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko rozwoju raka jajnika
Na łamach Journal of Clinical Oncology ukazała się najnowsza analiza oceniająca wpływ regularnego przyjmowania aspiryny na ryzyko wystąpienia raka jajnika. Dotychczasowe obserwacji dotyczące częstości występowania raka jajnika u osób stosujących regularnie aspirynę (np. w prewencji chorób sercowo-naczyniowych) sugerowały, że apsiryna może mieć działanie ochronne i zmniejszać ryzyko raka o 10–20%. Brakowało jednak jednoznacznych dowodów z badań na dużych grupach pacjentek, szczególnie tych o wysokim ryzyku zachorowania.
W aktualnym badaniu zebrano dane dotyczące grupy niemal 500 000 kobiet, gromadzonych w ramach kilkunastu mniejszych badań, prowadzonych przez dwa konsorcja naukowe. Analiza pokazuje, że częste stosowanie (co najmniej 6 dni w tygodniu) aspiryny wiązało się z 13% redukcją ryzyka wystąpienia raka jajnika. Podobną redukcję ryzyka zaobserwowano w przypadku surowiczego raka jajnika o wysokim stopniu złośliwości — najczęstszego i jednego z najbardziej złośliwych typów histologicznych. Analizując poszczególne badania włączone do analizy, obserwowano dużą zgodność wyników. Autorzy przeprowadzili również analizy w podgrupach zdefiniowanych według indywidualnych czynników ryzyka raka jajnika (endometrioza, otyłość, wywiad rodzinny w kierunku raka piersi/jajnika, brak porodu, doustne środki antykoncepcyjne i podwiązanie jajowodów). Istotne zmniejszenie ryzyka o 7–21% stwierdzono we wszystkich podgrupach, za wyjątkiem pacjentek z endometriozą. W przypadku wystąpienia dwóch lub więcej czynników ryzyka, stosowanie aspiryny zmniejszało ryzyko o 19%.
W podsumowaniu autorzy wskazują, że dane mogą zostać w przyszłości wykorzystane do stworzenia programów prewencyjnych z aspiryną, jako uzupełnienie obecnie stosowanych metod profilaktyki (profilaktyczne usuniecie jajników u nosicielek germinalnej mutacji BRCA1/2), przede wszystkim w grupach najwyższego ryzyka. Niezbędne są jednak dalsze badania, w tym badania randomizowane, aby w pełnić potwierdzić ochronne działanie aspiryny.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie JCO: https://ascopubs.org/doi/full/10.1200/JCO.21.01900